Bezpieczny uczeń

RODZICU!

BY TWOJE DZIECKO BYŁO BEZPIECZNE W DRODZE DO SZKOŁY I DO DOMU:

Naucz dziecko 3 kroków w kontakcie z podejrzanymi osobami:

1. Pierwszy krok – powiedz NIE i w razie potrzeby głośno krzycz.
  2. Drugi krok – szybko odejdź od tej osoby.
  3. Trzeci krok – poproś o pomoc innych dorosłych.

Omów z dzieckiem różne sytuacje np.:

• Co zrobisz, kiedy się zgubisz – np. stój w miejscu i czekaj aż Cię znajdę, bo będę Cię szukać. Jak zgubisz się w supermarkecie, to podejdź do pani w kasie albo pana z ochrony i powiedz „zgubiłem się i potrzebuję pomocy”.
  • Co zrobisz, jak ktoś poprosi Cię, żebyś na chwilkę z nim poszła i obiecuje że pokaże Ci śliczne, małe pieski – powiedz NIE i szybko się oddal bez wchodzenia w dyskusję. Pamiętaj, że ja chcę zawsze o tym wiedzieć. USTAL SŁOWO-KLUCZ, hasło rodzinne.
  • Co zrobisz, jeśli ktoś będzie Cię zaczepiał i nie będziesz umiał sobie poradzić – poproś o pomoc kogoś, kto będzie w pobliżu, powiedz głośno, że nie znasz tej osoby, a ona Cię zaczepia i nie wiesz, co zrobić.
  • Co zrobisz, jak ktoś będzie Cię częstował słodyczami – dziecku w wieku szkolnym można już bez problemu wytłumaczyć, że nie chcemy, aby brało jakiekolwiek słodycze od przypadkowo spotkanych osób.

Źródło: https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,173910,27154762,lek-o-bezpieczenstwo-dziecka-kaze-nam-je-straszyc-niech-boi.html?disableRedirects=true

Fot. YouTube/ Śląska Policja

Zdanie:

„MAMA MI NIE POZWALA”

pomaga odmówić nieznajomemu!

Rodzicu!

Warto:

określić z dzieckiem, kim jest nieznajomy?

Czy nieznajomy to też pan, który mieszka ulicę dalej? Pani w parku zachęcająca do wspólnego karmienia kaczek?

nauczyć dziecko ostrożności i słuchania intuicji;

Co zrobić, gdy pan na przystanku pyta, dokąd dziecko jedzie? Naucz dziecko rozpoznawać sytuacje zagrożenia – czy to tylko miłą pogawędka, czy trzeba już uciekać?

rozmawiać z dzieckiem o normach społecznych, uczyć zasad dobrego wychowania;

Lepiej jest pokazywać normę niż patologię. Dziecko ma wiedzieć, które zachowanie jest dobre, poprawne, dopiero potem, które jest naganne i umieć je odróżniać.

rozmawiać ze swoim dzieckiem codziennie, budować z nim więź i wzajemne zaufanie, by w razie kłopotów przyszło do Ciebie;

W ramach projektu „Opiekuj się dzieckiem” Fundacja Itaka zaleca sprawdzenie, czy dziecko umie odmawiać nieznajomym. Możesz to sprawdzić, pytając dziecko:

1. Co zrobisz, jeśli się zgubisz? – ustalcie zbiórkę w określonym miejscu np. w galerii handlowej czy supermarkecie to może być punk informacji;
  2. Co zrobisz, gdy ktoś będzie namawiał do pójścia ze sobą, bo chce ci coś interesującego pokazać? – zdecydowanie odmów (Nigdzie z panem nie pójdę), odwróć się i szybko odejdź w kierunku grupki ludzi/znajomych/rodziców.
  3. Co zrobisz, jeśli ktoś będzie nachalnie cię zaczepiał, łapał za rękę, ciągnął? – zacznij krzyczeć, ucieknij do najbliższego sklepu, apteki i śmiało poproś o pomoc. Zadzwoń do rodziców i poproś, by cie odebrali i zabrali do domu.
  4. Co zrobisz, gdyby ktoś na siłę wciągał cie do samochodu? – krzycz, kop, rób jak najwięcej zamieszania. Takie sytuacje są niezwykle ważne, ale musisz wiedzieć, jak się zachować.
  5. Co zrobisz, gdy ktoś cie częstuje jakimiś cukierkami lub innymi substancjami? – odmów. Nigdy nie zostawiaj swojego picia bez opieki na imprezach zbiorowych, napoje bierz w zamkniętych butelkach lub bidonach, by nikt niczego nie dosypał.

Źródła:

Polecajki: