Światowy Dzień Zwierząt

Pomysł na wprowadzenie Światowego Dnia Zwierząt narodził się już w pierwszej połowie ubiegłego wieku. W roku 1931 we Florencji odbyła się konferencja ekologów, którzy właśnie w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Idealną datą wydał im się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. Dzięki temu kontynuowana jest idea troski o zwierzęta, szczególnie te najbardziej wrażliwe i zagrożone wyginięciem.

W grupie „ Jaskółek” dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa i należy o nie dbać oraz, że zwierzęta czują jak ludzie i nie należy ich traktować jak zabawki. Tego dnia  dzieci przyniosły do przedszkola ulubioną maskotkę – zwierzaka i  z wielką  radością zaprezentowały  koleżankom i kolegom, a chętne dzieci z zaangażowaniem  wypowiadały się na temat swoich ulubieńców.