RODZICU!
BY TWOJE DZIECKO BYŁO BEZPIECZNE W DRODZE DO SZKOŁY I DO DOMU:
Naucz dziecko 3 kroków w kontakcie z podejrzanymi osobami:
- Pierwszy krok – powiedz NIE i w razie potrzeby głośno krzycz.
- Drugi krok – szybko odejdź od tej osoby.
- Trzeci krok – poproś o pomoc innych dorosłych.
Omów z dzieckiem różne sytuacje np.:
- Co zrobisz, kiedy się zgubisz – np. stój w miejscu i czekaj aż Cię znajdę, bo będę Cię szukać. Jak zgubisz się w supermarkecie, to podejdź do pani w kasie albo pana z ochrony i powiedz „zgubiłem się i potrzebuję pomocy”.
- Co zrobisz, jak ktoś poprosi Cię, żebyś na chwilkę z nim poszła i obiecuje że pokaże Ci śliczne, małe pieski – powiedz NIE i szybko się oddal bez wchodzenia w dyskusję. Pamiętaj, że ja chcę zawsze o tym wiedzieć. USTAL SŁOWO-KLUCZ, hasło rodzinne.
- Co zrobisz, jeśli ktoś będzie Cię zaczepiał i nie będziesz umiał sobie poradzić – poproś o pomoc kogoś, kto będzie w pobliżu, powiedz głośno, że nie znasz tej osoby, a ona Cię zaczepia i nie wiesz, co zrobić.
- Co zrobisz, jak ktoś będzie Cię częstował słodyczami – dziecku w wieku szkolnym można już bez problemu wytłumaczyć, że nie chcemy, aby brało jakiekolwiek słodycze od przypadkowo spotkanych osób.
Źródło: https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,173910,27154762,lek-o-bezpieczenstwo-dziecka-kaze-nam-je-straszyc-niech-boi.html?disableRedirects=true
Fot. YouTube/ Śląska Policja
Zdanie:
„MAMA MI NIE POZWALA”
pomaga odmówić nieznajomemu!
Rodzicu!
Warto:
– określić z dzieckiem, kim jest nieznajomy?
Czy nieznajomy to też pan, który mieszka ulicę dalej? Pani w parku zachęcająca do wspólnego karmienia kaczek?
– nauczyć dziecko ostrożności i słuchania intuicji;
Co zrobić, gdy pan na przystanku pyta, dokąd dziecko jedzie? Naucz dziecko rozpoznawać sytuacje zagrożenia – czy to tylko miłą pogawędka, czy trzeba już uciekać?
– rozmawiać z dzieckiem o normach społecznych, uczyć zasad dobrego wychowania;
Lepiej jest pokazywać normę niż patologię. Dziecko ma wiedzieć, które zachowanie jest dobre, poprawne, dopiero potem, które jest naganne i umieć je odróżniać.
– rozmawiać ze swoim dzieckiem codziennie, budować z nim więź i wzajemne zaufanie, by w razie kłopotów przyszło do Ciebie;
W ramach projektu „Opiekuj się dzieckiem” Fundacja Itaka zaleca sprawdzenie, czy dziecko umie odmawiać nieznajomym. Możesz to sprawdzić, pytając dziecko:
- Co zrobisz, jeśli się zgubisz? – ustalcie zbiórkę w określonym miejscu np. w galerii handlowej czy supermarkecie to może być punk informacji;
- Co zrobisz, gdy ktoś będzie namawiał do pójścia ze sobą, bo chce ci coś interesującego pokazać? – zdecydowanie odmów (Nigdzie z panem nie pójdę), odwróć się i szybko odejdź w kierunku grupki ludzi/znajomych/rodziców.
- Co zrobisz, jeśli ktoś będzie nachalnie cię zaczepiał, łapał za rękę, ciągnął? – zacznij krzyczeć, ucieknij do najbliższego sklepu, apteki i śmiało poproś o pomoc. Zadzwoń do rodziców i poproś, by cie odebrali i zabrali do domu.
- Co zrobisz, gdyby ktoś na siłę wciągał cie do samochodu? – krzycz, kop, rób jak najwięcej zamieszania. Takie sytuacje są niezwykle ważne, ale musisz wiedzieć, jak się zachować.
- Co zrobisz, gdy ktoś cie częstuje jakimiś cukierkami lub innymi substancjami? – odmów. Nigdy nie zostawiaj swojego picia bez opieki na imprezach zbiorowych, napoje bierz w zamkniętych butelkach lub bidonach, by nikt niczego nie dosypał.
Źródła:
- Agnieszka Stein. Dziecko z bliska idzie w świat. Wydawnictwo Mamania. Warszawa 2014.
- https://dziecisawazne.pl/nie-rozmawiaj-z-nieznajomymi-nie-wystarczy-rozmowa-z-malgorzata-musial/
- http://www.opiekujsiedzieckiem.pl/
- https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/co-dziecko-powinno-wiedziec-o-kontaktach-z-nieznajomymi
- https://edukido.com.pl/co-twoje-dziecko-wie-o-kontaktach-z-nieznajomymi/
- https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,173910,27154762,lek-o-bezpieczenstwo-dziecka-kaze-nam-je-straszyc-niech-boi.html?disableRedirects=true
Polecajki:
https://opiekujsiedzieckiem.pl/program_opiekuj_sie_dzieckiem
Dla młodszych: