Bamber, czyli kto?

Data

Bamber, czyli kto? – śladami poznańskich Bambrów wyruszyła klasa 8b. Nasz spacer rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Bambrów Poznańskich, w którym młodzież poznała ich historię, począwszy od sprowadzenia pierwszych mieszkańców z Bambergu do Polski, poprzez życie jakie prowadzili, zwyczaje i kulturę. Należy wspomnieć, iż pierwsi przybysze z północnej Bawarii przybyli w sierpniu 1719 roku i osiedlili się w Luboniu. Wszyscy, którzy przybyli do Polski musieli spełniać dwa warunki: być katolikami oraz pracować na roli. To dzięki nim wsie stawały się bogatsze i zyskiwały na znaczeniu, gdyż gospodarowali z rozmachem, ale rozsądnie. Szybko się asymilowali i chętnie uczyli się języka polskiego. Jeżeli dzisiaj ktoś nosi nazwisko niemieckobrzmiące, z dużym prawdopodobieństwem można sądzić, że jest potomkiem rodziny bamberskiej.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Stary Rynek i pomnik słynnej Bamberki, następnie przeszliśmy na ulicę Szkolną, przy której mieścił się pierwszy i największy w Poznaniu obiekt handlowy zbudowany w technologii żelbetowej z windami towarowymi. Ponadto do dziś zachowało się kilkanaście dawnych zagród bamberskich przypominających o tym, że obecne dzielnice Poznania były niegdyś wsiami. Pamiątkami po tych zabudowaniach są liczne kapliczki, kolumny maryjne oraz krzyże, stojące kiedyś przy wiejskich drogach i szlakach procesyjnych.

Naszą przygodę związaną z historią Bambrów zakończyliśmy na Wzgórzu Przemysła, gdzie mieści się kościół oo. Franciszkanów, który został im przydzielony i w którym to, na początku ich przybycia do Polski, odbywały się obrzędy w języku niemieckim do momentu, kiedy język polski nie stanowił już dla nich bariery.

Dzięki poznaniu historii Bambrów, młodzież uświadomiła sobie, jak wiele zwrotów, określeń, zwyczajów i nawyków żywieniowych przeszło do naszej kultury.

Więcej
aktualności